Tarihçemiz

Tarihçemiz

Tarihçemiz

Bize miras bıraktığın inançla...

Şirketimizin Kurucusu Ziya Duru, 1935 yılında kardeşi İhsan Duru ile birlikte Karaman Züğürtler Yaylasında bulgur imalatına başlar. İlk başlarda askeriyenin bulgur ihtiyacını karşılamak üzere üretim yapılır. Geleneksel ve daha kısıtlı imkânlarla yapılan üretimde bulgur, su değirmenlerinde öğütülür ve güneş altında kurutulur. Zamanla su değirmenlerin yerini elektrikli değirmenler alır ve fabrikalaşmanın ilk adımları atılır. Üretimdeki kaliteliyi ve doğallığı her zaman ön planda tutan Ziya Duru, bu anlayışı oğulları İhsan Duru ve Mehmet Emin Duru’ya aktarır.

1935

Ziya Duru, Karaman Züğürtler Yaylası Gödet Irmağı kenarında ilk bulgurhaneyi açtı.

1936

Soyadı kanunu ile birlikte Duru soyadını aldı ve markanın ismi Duru oldu.

1976

Ziya Duru’nun oğlu İhsan Duru babasıyla ortak oldu.

1979

Kurucumuz Ziya Duru vefat etti.

1982

Ziya Duru’nun diğer Oğlu Mehmet Emin Duru ortaklığa katıldı.

1988-1990

Duru Bulgur LTD Şirketi kuruldu.

1990-2000

Ürün çeşitleri oluşturuldu, dökme ürünlerden paketli ürünlere geçildi. Yöresel fuar çalışmaları, tadım aktiviteleri ve açık hava reklam çalışmalarıyla, markanın tanıtım çalışmaları başladı. Tüv Cert ISO 9001:2000 Kalite yönetim belgesini aldı.

2001

Logo ve ambalaj değişikliği yapıldı. Tanıtım faaliyetleri artırıldı.

2003

Haccyp Hijyen belgesini aldı.

2006

Türkiye’de bayilik organizasyonu kuruldu, bölge müdürlükleri ve satış teşkilatı oluşturuldu. Bulgurun şehirleştirilmesi projesi adı altında yurt içinde birçok tanıtım çalışmaları yapıldı. Sektör profesyonellerin katıldığı paneller düzenlendi.

2007-2008

Yoğun bir tanıtım çalışması yapılarak, yurtdışındaki yemek festivalleri ve fuarlara katılındı. Ayrıca yurt içindeki gıda ve gastronomi fuarlarında da katılım gerçekleştirilerek ürünlerin tanıtımını yapıldı.

2009-2010

Bulgur, Bakliyat ve Pirinçteki böceklenmeyi önlemek amacıyla vakumlu ambalaj çalışmaları yapıldı. Yurtdışı tanıtım çalışmalarına ağırlık verilerek, gıda fuarlarında tadım çalışmaları yapılmaya başlandı.

2011-2015

Yurt içi market aktiviteleri düzenledi. Ürün tanıtımının yanı sıra market içi tadım çalışmaları düzenledi. Gençlere bulguru sevdirme projesiyle, birçok üniversitenin üniversite şenliklerine tadım aracıyla katılım sağlandı. Vital, Dual ve Lival ürünleri piyasaya sunuldu. İhracat yapılan ülke sayısı 40’a ulaştı.

2019

Duru pratik ürünü piyasaya sunuldu.